Країни G7 та ЄС планують заборонити імпорт трубопровідного російського газу за напрямками, за якими росія раніше обмежила поставки. Рішення має бути прийняте лідерами G7 цього тижня на саміті в Хіросімі в рамкаї 11-го пакету санкцій проти росії.
Заборона імпорту має на меті запобігти відновленню експорту російського газу до Польщі та Німеччини - основним напрямкам, куди росія скоротила поставки у 2022р та спровокувала енергетичну кризу в Європі.
У проекті заяви говориться, що країни G7 і надалі будуть скорочувати використання російських джерел енергії, «включаючи запобігання повторному відкриттю шляхів, які раніше були закриті через їх використання як зброю».
Зрозуміло, що в заяві йдеться про газопроводи «Північний потік» та «Ямал-Європа». Внаслідок скорочення поставок по «Північному потоку» німецька комунальна компанія Uniper понесла значні збитки, так як була вимушена купувати газ значно дорожче на спотовму ринку і в подальшому була націоналізована.
У 2022р поставки по «Північному потоку» до Німеччини склали близько 29,7 млрд куб м, що на 49% менше, ніж у 2021р. Надходження газу повністю припинилось 31 серпня 2022р, а пізніше у вересні на нитках газопроводів «Північний потік - 1» та «Північний потік - 2» сталися вибухи внаслідок яких вони стали непридатними для транспортування газу.
Поставки газу по газопроводу «Ямал-Європа» до Польщі за результатами 2022р скоротились майже на 95% і склали близько 1,4 млрд куб м. Всього у 2022р росія поставила до Європи 64 млрд куб м газу, у 2,2 рази менше, ніж у 2021р.
Зараз росія транспортує газ в Європу за двома напрямками: транзитом через Україну та «Турецьким потоком». Середньодобовий транзит газу через Україну в травні складає близько 40 млн куб м, а поставки по «Турецькому потоку» в Болгарію становлять близько 27 млн куб м на добу.