search
close

Україна вперше з квітня змогла експортувати електроенергію до Словаччини

У неділю, 27 серпня, Україна експортувала електроенергію до Словаччини, вперше після відновлення аукціонів на перетин за цим напрямом. Також, відбувся експорт до Молдови.

Відповідні дані розміщені на ENTSO-E Transparency Platform.

Зауважимо, що експорт відбувся тільки у години профіциту в енергосистемі (вдень о 8-11). Стимулом до профіциту є активність сонячної генерації у цей період доби.

Загалом, за 27 серпня, було експортовано 200 МВт-год до Словаччини та 4 МВт-год до Молдови. Водночас, імпорт був значно більший: 2668 МВт-год зі Словаччини та 631 МВт-год з Молдови.

 

Загалом, за минулий тиждень було імпортовано 14 273 МВт-год електроенергії (комерційний імпорт) та ще додатково 9500 МВт-год аварійної допомоги.

Як повідомлялось в ExPro раніше, експорт електроенергії різко припинився у квітні цього року, через неузгодженість між операторами системи передачі проведення аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів.

Згодом, тільки за декілька місяців можливість для експорту до Словаччини вдалось відновити завдяки погодженому Порядку розподілу доходів від управління обмеженнями між українськими «Укренерго» та словацьким SEPS. Порядком було визначено, доходи, отримані SEPS за результатами проведення аукціонів з розподілу пропускної спроможності, розподіляються між SEPS та НЕК «Укренерго» у співвідношенні 50:50.

В «Укренерго» неодноразово пояснювали, як може одночасно відбуватись імпорт та експорт електроенергії. Експорт відбувається у години профіциту, імпорту - у години дефіциту.

Водночас, протягом останніх кількох місяців, в період активної ремонтної кампанії, профіцитних годин все менше, тому запропонована пропускна спроможність для експорту не дорівнює 0 МВт лише на декількох добових аукціонах в місяць (переважно у неділю - день тижня, коли споживання в енергосистемі найменше).

28.08.2023

Читайте також