У 2023 у світі зафіксоване рекордне споживання викопного палива та рекордні викиди – Energy Institute

05.07.2024

2023 рік став для світової енергетики роком відразу декількох рекордів. Було зафіксовано рекордне споживання викопного палива та рекордні викиди від енергії, а також рекордне виробництво відновлюваних джерел енергії внаслідок наростальної конкуренції вітрової та сонячної енергії. Такі висновки 73-го щорічного випуску Статистичного огляду світової енергетики, представленого Energy Institute, KPMG та Kearney.

 З даних за 2023 рік випливають п’ять ключових історій, йдеться у пресрелізі Energy Institute. 

1.              Рекордне глобальне споживання енергії, завдяки вугіллю та нафті, що підштовхує викопне паливо та їх викиди до рекордних рівнів

Загальне глобальне споживання первинної енергії досягло рекордно високого рівня, збільшившись на 2% порівняно з попереднім роком до 620 ексаджоулів (EJ).

Глобальне споживання викопного палива досягло рекордного рівня, збільшившись на 1,5% до 505 EJ (коштом вугілля зросло на 1,6%, нафти вперше зросло на 2% до понад 100 мільйонів барелів, тоді як газ залишився без змін). У відношенні до загальної суми вони склали 81,5%, дещо нижче порівняно з 82% минулого року.

Викиди від енергетики зросли на 2%, вперше перевищивши 40 гігатонн CO2.

2.      Сонячна енергія та вітер виводять глобальне виробництво відновлюваної електроенергії на ще один рекордний рівень

Виробництво електроенергії з відновлюваних джерел, за винятком гідроенергетики, зросло на 13% до рекордного рівня в 4748 ТВт-год.

Це зростання майже повністю відбулося завдяки вітру та сонцю, і на нього припало 74% усієї чистої додаткової виробленої електроенергії.

Як частка споживання первинної енергії, відновлювані джерела енергії (за винятком гідроенергетики) становили 8%, або 15%, включаючи гідроенергію.

3. Конфлікт в Україні закріплює перебалансування газу в Європі   Європейський попит на газ впав на 7% після падіння на 13% минулого року. Частка Росії в імпорті газу в ЄС впала до 15% з 45% у 2021 році, причому другий рік поспіль обсяги імпорту СПГ перевершують газ, що транспортується по трубах до Європи.

 

 

4. Залежність від викопного палива у великих розвинених економіках, ймовірно, досягла піка

В Європі викопне паливо впало до рівня нижче 70% первинної енергії вперше з часів промислової революції, що спонукало скорочення попиту та зростання відновлюваної енергії.

Споживання викопного палива в США впало до 80% від загального споживання первинної енергії.

5. Висхідні економіки намагаються стримати зростання викопного палива, але відновлювані джерела енергії в Китаї прискорюються   

В Індії споживання викопного палива зросло на 8%, що спричинило майже все зростання попиту, і склало 89% загального споживання. Вперше в Індії було використано більше вугілля, ніж у Європі та Північній Америці разом узятих.

В Африці споживання первинної енергії впало у 2023 році на 0,5%. На викопне паливо припадає 90% загального споживання енергії, а на відновлювані джерела енергії (за винятком гідроенергетики) – лише 6% електроенергії.

В Китаї після COVID-19 використання викопного палива зросло до нового максимуму, до 6%, але як частка первинної енергії воно знижується з 2011 року до 81,6% у 2023 році. Китай додав 55% усієї генерації відновлюваних джерел енергії, більше, ніж у решті світу разом узятих. Він також вперше обігнав Європу за показником енергії на душу населення.

«Енергія займає центральне місце в розвитку людства. Зараз це також є центральним для нашого виживання. З підвищенням глобальної температури в середньому близько 1,5 °C 2023 рік став найтеплішим роком з початку ведення записів, а наслідки зміни клімату відчувалися на всіх континентах», – прокоментувала президент EI Джульєт Девенпорт.

«У рік, коли ми спостерігали новий рекорд відновлюваних джерел енергії, постійно наростальний глобальний попит на енергію означає, що частка викопного палива залишилася практично незмінною на рівні трохи більш як 80% протягом ще одного року. Оскільки викиди CO2 також досягли рекордних рівнів, настав час подвоїти наші зусилля щодо скорочення викидів вуглецю та надання фінансування та потенціалу для створення більшої кількості джерел енергії з низьким вмістом вуглецю на півдні планети, де попит зростає швидкими темпами», – зазначив віцепрезидент і керівник відділу енергетики та природних ресурсів KPMG у Великобританії  Саймон Вірлі.

 

Читайте також